محل تبلیغات شما

حمام کردن سالمندان یکی از وظایف معمول پرستار سالمند در منزل است. در واقع به‌طور معمول سالمندانی نیازمند پرستار هستند که در انجام امور ساده و روزمره از جمله حمام کردن، ناتوان باشند. حمام کردن به عنوان یکی از مراقبت‌های بهداشتی، موضوع بسیار پر اهمیتی است؛ و علاوه بر مسئله بهداشت، بر سلامت روحی و روانی فرد نیز به شدت موثر است. در این نوشته می‌خواهیم نکاتی را درباره روش حمام کردن سالمندان با شما در میان بگذاریم.

 

این کار را به یک پرستار مسلط بسپارید

در درجه اول پیشنهاد می‌کنیم برای این کار ، از یک پرستار مسلط و آشنا به این امور بهره ببرید. فراموش نکنید که حمام کردن یک انسان بزرگسال و البته دارای ناتوانی جزئی یا کلی، با یک کودک خردسال بسیار متفاوت است. وزن بالا، ناتوانی‌های حرکتی احتمالی و… همگی از مواردی است که می‌تواند در این شرایط موثر باشد.
نکته دیگر در این زمینه این است که اگر سالمند شما دارای چنین ناتوانی‌هایی است؛ بهتر است هنگام انتخاب پرستار، موضوع را با او در میان گذاشته و توانایی‌های فنی و فیزیکی او را برای انجام این وظیفه در نظر داشته باشید.

حمام کردن سالمند

شرایط محیطی حمام را آماده کنید

اگر در خانه ملکی خود مستقر هستید و اطمینان دارید که سالمند شما تا سال‌ها در آن محل زندگی خواهد کرد؛ تا جای ممکن شرایط محیطی حمام را برای او بهبود دهید. در این زمینه توصیه‌های بسیاری وجود دارد؛ اما بعضی از آنها مهم‌تر هستند.
در اولین مرحله دسترسی به حمام را مناسب کنید. اگر حمام داخل اتاق سالمند قرار داشته باشد؛ اوضاع خیلی بهتر و ساده‌تر خواهد شد. همچنین این کار باعث می‌شود سالمند راحت‌تر وارد حمام شده و راحت‌تر و بدون نگرانی از شرایط محیطی مثل سرما و… از آن خارج شود.
مسائل دیگر به فضای داخل حمام مرتبط است. تا جای ممکن سعی کنید کف حمام ارتفاع بالاتری از کف اتاق نداشته باشد. این کار نیز برای دسترسی بهتر سالمند و حمل ساده‌تر او بهتر است. وجود یک صندلی محکم و اطمینان بخش در حمام، نکته دیگری است که باید برای حمام کردن سالمند در نظر بگیرید.
در نهایت پیش از بردن سالمند به داخل حمام، محیط حمام را گرم کرده و مناسب حمام کردن نمایید.

به نیازهای اساسی سالمند توجه کنید

سالمندان معمولا توانایی دقایق طولانی حضور در حمام را ندارند. بنابراین بکوشید بهترین کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آنها انجام دهید. بعضی از کارها مثل ناخن گرفتن و اصلاح صورت را می‌توان در محیط خانه نیز انجام داد؛ و تنها برای شستشوی بدن، سالمند را وارد حمام کرد.
همچنین توجه کنید که سالمند شما چه حساسیت‌هایی دارد. به عنوان مثال دمای آب را ابتدا با تشخیص خود و سپس با تایید سالمند تنظیم کنید. استفاده از شوینده‌های مایع مثل بدن شوی‌ها نیز در راحت‌تر و بهتر شدن نتیجه نهایی شستشو موثر است.
در نهایت شاید بهتر باشد، از شامپو بچه برای حمام کردن سالمند استفاده کنید؛ تا نگران سوزش چشم او در صورت باز کردن چشمانش، نباشید.

موارد بعد از حمام را فراموش نکنید

پیش از بردن سالمند به داخل حمام، یکی از مقدمات مهم آماده کردن لباس‌ها و وسایل خشک کردن او است. این کار کمک می‌کند پس از حمام کردن مجبور به ترک سالمند در وضعیت نامناسب نباشید. حوله مناسب، لباس‌های زیر و رو و وسایل خشک کننده، مثل سشوار و در نهایت لوسیون‌ها و… مورد استفاده، از جمله این موارد است.
در نهایت توصیه می‌کنیم سالمندان را در زمانی که نه گرسنه هستند؛ و نه به تازگی غذا خورده‌اند به حمام ببرید. همچنین اگر در حمام خود وان دارید؛ اجازه دهید که او برای خودش دقایق طولانی را در یک وان آب گرم استراحت کند.


خدمات پرستاری سپید گستر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
خلاصه فوتبال های ایران و جهان برترین و کامل ترین سایت آهنگ سازی و خوانندگی بیا تو ستاره ها مقاله mohre8