محل تبلیغات شما

اگرچه کودکان مبتلا به صرع از نظر توانایی‌های جسمی و ذهنی هیچ تفاوتی با سایر کودکان ندارند؛ اما نگهداری و پرستاری از آنها ملزم به رعایت نکاتی اختصاصی است. نکاتی که در مورد این کودکان باید با دقت و حساسیت بیشتری مورد توجه قرار گرفته و رسیدگی شود. در این نوشته وب‌سایت سپید گستر می‌خواهیم درباره پرستاری از کودک مبتلا به صرع چند نکته مهم و موثر را مرور کنیم. اگر شما هم به عنوان پرستار یا والدین چنین کودکی دارای مسئولیت هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

 

حمله صرع و اقدامات لازم هنگام وقوع

حملات صرع در قالب تشنج کودک رخ می‌دهد. ویژگی بارز این حملات غیر قابل پیشبینی بودن آنها است. به این معنا که به عنوان پرستار کودک مبتلا به صرع، باید در هر شرایطی انتظار رخ دادن این مسئله را داشته باشید. مهم نیست که تعداد دفعات وقوع حملات در کودک شما به چه میزان است؛ چرا که هر حمله نیازمند توجه و کنترل است.
در این زمینه توصیه‌های بسیاری وجود دارد. همچنین شدت حملات در بیماران مختلف متفاوت است. با این وجود اصلی‌ترین و مفیدترین کار خواباندن کودک به پهلو و قرار دادن سر هم‌سطح یا پایین‌تر از بدن است. این کار باعث می‌شود مسیر تنفسی کودک هنگام وقوع تشنج باز باشد و بیمار به‌راحتی نفس بکشد. گاهی شنیده می‌شود که بهتر است بین دندان‌های بیمار جسمی خارجی قرار داده شود؛ تا از گاز گرفته شدن زبان توسط دندان‌ها جلوگیری گردد. در این زمینه به این نکته توجه کنید که اولا این کار یک کار حرفه‌ای و دقیق است و اگر روش درست اجرای آن را نمی‌دانید بهتر است آن را انجام ندهید. چرا که ممکن است با بستن مسیر تنفسی شرایط بیمار را بدتر کند. ثانیا قطع زبان توسط دندان‌ها، یکی از اتفاقات نادر در این حملات است.
حمله صرع معمولا کمتر از یک دقیقه ادامه دارد؛ و پس از آن کودک آرام شده و به دلیل انرژی از دست رفته نیازمند استراحت و شاید خواب باشد. از سویی توجه کنیم که حملات طولانی‌تر خطرناک است و باید سریعا به اورژانس اطلاع دهید.

 

پرستاری از کودک مبتلا به صرع

وضعیت دارویی کودک مبتلا به صرع

حملات صرع به‌طور معمول در بیمار پس از مدت مشخص و البته طولانی درمان، کاملا کنترل می‌شود. اما توجه داشته باشید که کودک مبتلا به صرع معمولا در ابتدای مراحل شناسایی بیماری است. بنابراین به احتمال بالا بیماری هنوز در کودک کاملا کنترل نشده است. این وضعیت اهمیت مصرف به موقع و منظم داروها را دو چندان می‌کند.
نظم در پیگیری مراحل درمان و مصرف داروها، نه‌تنها موجب سرعت بخشیدن به فرآیند کنترل بیماری می‌شود؛ بلکه احتمالا وقوع حملات ناگهانی را کاهش می‌دهد. بنابراین بسیار مهم است که در پرستاری از کودک مبتلا به صرع به این موضوع توجه داشته باشید.

رژیم غذایی کودک مبتلا به صرع

درباره رژیم‌های غذایی افراد مبتلا به این بیماری، موارد بسیاری مطرح شده است؛ که رعایت آنها می‌تواند در بهبود وضعیت فرد موثر باشد. اما فارغ از نوع مواد غذایی مصرفی، یک نکته بسیار مهم درباره این بیماران، عدم تحمل گرسنگی است. در واقع بیماران مبتلا به صرع (به‌خصوص کودکان) در مقابله با گرسنگی ناتوان‌تر بوده و ضعف ناشی از گرسنگی می‌تواند موجب افزایش احتمال وقوع حملات شود.
با توجه به نکته گفته شده توصیه می‌کنیم وعده‌هایی غذایی منظمی را برای کودک تدارک دیده و به این موضوع توجه کافی داشته باشید. البته دقت کنید که این مسئله نباید منجر به پرخوری و رژیم نامناسب در کودک شود.

رفتار با کودکان مبتلا به صرع

بیماری صرع می‌تواند از نظر روحی و روانی روی کودک شما تاثیر بگذارد. طبیعتا هیچ فردی از اینکه دچار حالات تشنج شود، خوشحال نیست. این مسئله شامل کودکان نیز می‌شود.
همچنین از گذشته این مسئله مطرح بوده که افراد مبتلا به صرع به نسبت سایر افراد، زودرنج‌تر و حساس‌تر هستند. البته درباره این مسئله داده علمی خاصی وجود ندارد. شاید هم این موضوع به دلیل نوع نگاه متفاوت جامعه به بیماران مصروع در گذشته باز می‌گردد.
به هر طریق به عنوان آخرین توصیه برای پرستاری از کودک مبتلا به صرع پیشنهاد می‌کنیم به این موضوع توجه کرده و با صبوری، نرمش و ملاطفت بیشتری با آنها رفتار کنید.


خدمات پرستاری سپید گستر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دستنوشته ها ایکس باکس ترینر sarkisozu دانلود کلیپ جدید فروشگاه مهندسی عمران - ژئوتکنیک تخفیف دونی